Przygoda z Astrid. Konkurs dla nauczycieli i uczniów

PRZYGODA Z ASTRID
Konkurs dla nauczycieli szkół podstawowych i nauczycieli bibliotekarzy
oraz ich uczniów

14 listopada 2017 roku przypada 110 rocznica urodzin szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.

Wydawnictwo Zakamarki oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu ogłaszają konkurs dla nauczycieli oraz bibliotekarzy szkolnych oraz ich uczniów na projekt edukacyjny dotyczący twórczości pisarki.

Zachęcamy do pochylenia się nad książkami szwedzkiej autorki, zaczerpnięcia inspiracji, ważnych treści do rozmowy i zabawy z dziećmi.

Astrid Lindgren napisała blisko 100 książek dla dzieci, które zostały przetłumaczone na 76 języków i na stałe wpisały się do kanonu literatury dziecięcej. Pisarka przez całe życie była sprzymierzeńcem dzieci – doskonale je rozumiała, szanowała i liczyła się z ich zdaniem. Broniła prawa dzieci do życia własnym życiem.

Jak pisała Anna Węgleńska, tłumaczka książek Astrid Lindgren – „Astrid Lindgren wie, co w życiu jest ważne: miłość, dobro, przyjaźń, wrażliwość na krzywdę drugiego – to dla niej wartości najwyższe i daje im wyraz, przy czym nie omija tematów takich jak śmierć”.

Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i nauczycieli bibliotekarzy do przygotowania projektu edukacyjnego, w którym ukazane zostaną wartości przyświecające życiu i twórczości pisarki. Rok szkolny 2017/2018 będzie czasem na przygotowanie i realizację działania.

Z książek Astrid Lindgren można czerpać inspirację do lekcji, spotkań, warsztatów. Jej opowieści są skarbnicą pomysłów na rozmaite działania z dziećmi – zarówno zabawę i twórczość, jak i rozmowy na trudne i ważne tematy.

Przygotujcie wraz z uczniami Waszej szkoły wydarzenie Przygoda z Astrid. Może to być specjalna lekcja, spotkanie, projekt plastyczny, konkurs, wystawa, gra. Inwencja należy do Was!

W zadaniu może wziąć udział klasa pod opieką nauczyciela lub bibliotekarza lub grupa uczniów skupiona przy bibliotece szkolnej pod opieką nauczyciela lub bibliotekarza. W jednej szkole może być realizowanych kilka projektów, każdy z inną klasą lub grupą.

Pracą konkursową będzie opis zrealizowanego działania i jego efektów.
Termin nadsyłania pracy konkursowej upływa 13 maja 2018 roku.
Wyniki zostaną ogłoszone do 11 czerwca 2018 roku.

Nagrodami w konkursie są książki Wydawnictwa Zakamarki (również z autografami autorów) oraz płyty DVD z filmami z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, a dla koordynatorów – prenumeraty czasopism oraz książki metodyczne.

Ważne: przed przystąpieniem do konkursu prosimy przeczytać regulamin!

Organizatorzy:

Wydawnictwo Zakamarki od 10 lat zajmuje się wprowadzaniem na polski rynek czytelniczy szwedzkich, a od 5 lat także francuskich książek dla dzieci. Publikujemy wcześniej w Polsce nieznane książki obrazkowe Astrid Lindgren. Do tej pory wydaliśmy następujące tytuły:

Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze
Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko
Pewnie, że Lotta jest wesołym dzieckiem
Lotta. Trzy opowiadania [zbiór trzech powyższych]
Boże Narodzenie w Bullerbyn
Wiosna w Bullerbyn
Dzień Dziecka w Bullerbyn
Bullerbyn. Trzy opowiadania [zbiór trzech powyższych]
Czy znasz Pippi Pończoszankę?
Pippi na wyspie Kurrekurredutt
Ucieczka Pippi
Pippi się wprowadza i inne komiksy
Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy
Ach, ten Emil!
Emil i ciasto na kluski
Mała Ida też chce psocić
Skąpy nie jestem, powiedział Emil
Ja też chcę mieć rodzeństwo
Ja też chcę chodzić do szkoły
Peter i Lena. Dwa opowiadania [zbiór dwóch powyższych]
Ja nie chcę iść spać
Patrz, Madika, pada śnieg!
Skrzat nie śpi
Jak Kalle rozprawił się z bykiem
Jak Johan uratował cielaka

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Posiada akredytację Wielkopolskiego Kuratora Oświaty nr 110.2.4.2015. Jego celem działania jest doskonalenie zawodowe nauczycieli szkół i placówek oświatowych województwa wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem doradców metodycznych, oświatowej kadry kierowniczej, pracowników nadzoru pedagogicznego oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego.

Tytuł Projektu …………………………………………………………………………
Nazwa i adres szkoły ………………………………………………………………….
Klasa / Grupa (która, ilość uczniów) …………………………………………………
Imię i nazwisko koordynatora ………………………………………………………..
Telefon i adres mailowy ……………………………………………………………….