Bohaterowie

  1. Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce.

  2. Wesołe, bardzo muzykalne i roztańczone rodzeństwo mieszkające z mamą, tatą, psem i kurą. Binta lubi tańczyć, Lalo grywa na bębnie, naśladując deszcz, Babo chętnie wybierze się na spacer.

  3. Prosiaczek Boluś jest jak niesforny przedszkolak. Ucieka z domu, gdy mama chce wyprać jego ukochaną maskotkę, kradnie smoczek młodszego braciszka i bawi się nad sadzawką, choć mu nie wolno. Czasami daje się przytulać Klarze, a czasami wpada na klawe knurki i ich pięści.

  4. Dwójka przyjaciół, którzy przyglądają się światu i sobie. Razem odkrywają i nazywają uczucia – te gwałtowne i buzujące na powierzchni oraz te kryjące się gdzieś głęboko. Z przymrużeniem oka filozofują na temat części ludzkiego ciała. Odkrywają uroki jesieni, całkiem wesoło przetrwają zimę, cieszą się wiosną, by w końcu powitać kolejne cudowne lato!

  5. Dawid to mniej więcej dziesięcioletni chłopak, który darzy uczuciem swoją koleżankę z klasy. By zdobyć jej uwagę, przybiera różne pozy, aż się okazuje, że najlepiej jest być po prostu sobą. Jednym z jego kolegów z klasy jest Oskar, chłopak z zespołem Aspergera – Dawid mocno się zastanawia, co to oznacza. Przeżywa też pierwsze nieporozumienia w relacji damsko-męskiej i dowiaduje się, jak ważna jest rozmowa.

  6. Para nastolatków nieustannie wpadająca w tarapaty. Uwikłani w skomplikowane intrygi, nierzadko zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło ich perypetii stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.

  7. Pogodna uczennica najpierw pierwszej, a potem kolejnych klas szkoły podstawowej. W jej życiu nie brakuje szczęśliwych wydarzeń, ale i trudnych chwil w szkole i wśród rówieśników. Jej historia pokazuje, że nawet w chwilach nieszczęścia można i wolno odczuwać radość. Mama Duni nie żyje, ale dziewczynka ma kochającego tatę i dziadków, w jej życiu pojawia się też nowa partnerka taty.

  8. To dzieci, które nigdy się nie nudzą. Wiosną Lisa, Lasse, Bosse, Olle, Britta i Anna chodzą po płocie, ujeżdżają byka, włażą w kałuże i wpadają do strumienia. Z okazji Dnia Dziecka wymyślają mnóstwo zabaw dla małej Kerstin. Gdy zbliża się Boże Narodzenie, pomagają w przygotowaniach — zwożą drzewo na opał, ścinają w lesie choinki, pieką pierniczki i pakują prezenty.