Dziecięcy Bestseller Roku 2008


Książki autorstwa Ulfa Starka

Jak tata pokazał mi wszechświat
Czy umiesz gwizdać, Joanno?

z ilustracjami Evy Eriksson i Anny Höglund w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej zostały wyróźnione jako piękne i pełne ciepła oraz subtelnego humoru opowieści o oswajaniu swiata i przemijaniu.

 
A oto konkursowe recenzje:

Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Ulf Stark to jeden z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów książek dla dzieci, wyróżniony wieloma nagrodami, zaś Anna Höglund ilustruje jego książki, umiejętnie oddając ich pełną uczucia prostotę. Tytułowa Joanna jest nieobecna w książce, żyje tylko we wspomnieniach samotnego mężczyzny, dożywającego swoich dni w domu starców. Tam właśnie odnajduje go Bertil, dla którego stanie się on wymarzonym Dziadkiem i dzięki któremu starszy pan przeżyje jeszcze parę radosnych chwil. Na podstawie książki ?Czy umiesz gwizdać, Joanno?” powstał film, który pokazywany jest co roku w szwedzkiej telewizji w święta Bożego Narodzenia.

 

Jak tata pokazał mi wszechświat

Tak jak poprzednia ksiązka mówiła o ważności dziadka w życiu dziecka, tak w tej mówimy o ważności ojca. Tata zabiera Ulfa na wieczorny spacer, by pokazać mu wszechświat, wskazuje chłopcu gwiazdy i nazywa je po imieniu. To fascynujące i niezapomniane chwile. Książka w prosty i niezwykle ujmujący sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos, a rodzicom podpowiada, że dzieci rozumieją więcej, niż
dorosłym mogłoby się wydawać. Dziełko ciepłe, mądre i poetyckie, a przy tym pełne humoru!