newsletter

Chcę otrzymywać newsletter Zakamarków

Słoneczne jajo
tłumaczenie:
Katarzyna Skalska
tytuł oryginału:
Solägget
język oryginału:
szwedzki

wiek 3+
obrazki = tekst
978-83-60963-88-3
Poznań 2010
data wydania 2/12
30 x 24 cm
twarda oprawa

płócienny grzbiet
28 stron

Regular Price: 32,90 zł

Special Price: 23,03 zł

Słoneczne jajo
tekst: Elsa Beskow
ilustracje: Elsa Beskow

Pewnego dnia w środku lasu córka elfów znajduje coś dużego, złocistego i okrągłego. Po dokładnych oględzinach stwierdza, że musi to być jajo zniesione przez słońce! Wkrótce ona i jej leśni przyjaciele poznają prawdę, a córka elfów przeżyje największą przygodę swojego życia.


Elsa Beskow (1874-1953) napisała i zilustrowała ponad trzydzieści książek dla dzieci. Wiele z nich stało się klasyką gatunku i wznawianych jest z powodzeniem do dziś, choć od ich pierwszego wydania minęło nierzadko sto lat. Elsa Beskow oczarowuje czytelnika niezwykłym wyczuciem przyrody, prowadzi go przez baśniowe światy skandynawskich lasów, jednocześnie nie stroniąc od realizmu.


Ciekawostką jest fakt, że zaliczany do klasyki polskiej literatury dziecięcej poemat Marii Konopnickiej Na jagody, powstał właśnie do ilustracji z książki Elsy Beskow i tymi ilustracjami opatrzone były jego pierwsze wydania. Czy Maria Konopnicka znała również tekst Elsy Beskow? Specjaliści wielokrotnie spierali się, na ile polska pisarka popełniła plagiat. Jednego możemy być pewni – i ją urzekły niezwykłe ilustracje Elsy Beskow.